Botulinum Toksin

Botulinum Toksin

Botulinum toksini, sinirde oluşan uyarıların adaleye ulaşmasını engelleyerek etki gösterir. Böylece kasın kasılması engellenmiş olur. Bu etkilerin tümü geçicidir, kaslarda kalıcı değişikliğe neden olmaz. Yüz cildinin altına yerleşmiş olan mimik kasları botulinum toksini ile zayıflatılarak kırışıklıkların oluşması önlenir. Adale kasılmayınca adalenin üzerindeki deride bulunan kırışıklıklar da belirsizleşir.

Botulinum toksini daha çok mimik hareketlerinin oluşturduğu kırışıklıkların giderilmesi veya azaltılması amacı ile kullanılır. Kasların aşırı çalışması nedeni ile alında, kaşlar arasında, göz ve ağız çevresinde oluşan kırışıklıklarda botulinum toksini uygulaması iyi sonuç verir. Botulinum toksini ayrıca aşırı terleme ve migren tedavisinde de kullanılır.

Botulinum toksini 18-65 yaş arasında olan ve yüzündeki kırışıklıklara cerrahi dışında çözüm arayan hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Botulinum toksini uygulamasının yarattığı etkinin geçici olduğu, yüz germe, kaş kaldırma gibi ameliyatlara alternatif olmadığı unutulmamalıdır.

Günümüzde botulinum toksini hemen her yerde uygulanan bir yöntem haline gelmiştir. Çok ince ve hassas kasların hareketini engellemeye yönelik bir teknik olduğundan yüz anatomisi ve fizyolojisini iyi bilen kişiler tarafından uygulanmalıdır. Hiç eğitimi olmayan veya basit sertifika programları ile bilimsel değeri olmayan unvanlarla bu yöntemi uygulayanlar son yıllarda oldukça artmıştır. Botulinum toksini uygulamasından önce mutlaka bu müdahaleyi yapacak kişinin eğitiminden ve kullanılacak ilacın kalitesinden emin olunmalıdır.

İşlemin tümü on-on beş dakika kadar sürer. İnjeksiyon bölgesinde hafif kızarıklık olabilir. Botulinum toksininin etkisi injeksiyondan sonraki ilk haftada belirginleşir ve dört-altı ay kadar sürer, etkinin devamı isteniyorsa tekrarlamak gerekir.

Bazı adalelerin işlevlerini basit cerrahi girişimlerle zayıflatarak botulinum toksini etkisini kalıcı hale getirmek de mümkündür. Bu ameliyatlar lokal anestezi altında yapılabilen ve yarım saatten kısa süren müdahalelerdir.

Botulinum toksini ile birlikte veya uygulamadan sonra dolgu maddeleri de kullanılarak daha mükemmel ve daha kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür.


BİLGİ FORMU